Milówkowy Sylwester

POLSKA, PRZYGODY

Niektórzy z Was zapewne wiedzą, że jakiś czas temu stałam się częścią najwspanialszej na świecie kadry Chillout Team. Chillout Team to ekipa głównie z Warszawki organizująca wyjazdy na studencką kieszeń. Sylwestrowy wyjazd do Milówki był moim pierwszym jako członek team’u. Dla uczestników wyjazdu ekipa przygotowała kilka ciekawych atrakcji, takich jak ognisko przy góralskiej muzyce i grzańcu oraz kulig. Zatańczyliśmy też Belgijkę w centrum Milówki, po czym mieliśmy okazję zobaczyć z bliska jak wygląda kolędowanie dziadów żywieckich. W ośrodku odbyły się dwie imprezy, w tym wieczór Sylwestrowy.

Milówka na pewno kojarzy Wam się z braćmi z zespołu Golec uOrkiestra, z której pochodzą. Chciałabym, aby po przeczytaniu tego posta ta mała wieś leżąca na obszarze Beskidu Żywieckiego kojarzyła się Wam również z kolędowaniem dziadów żywieckich. Jako mały podróżniczek, który zawsze interesuje się kulturą odwiedzanego miejsca, pragnę podzielić się z Wami moimi wrażeniami i wiedzą na temat tego ciekawego obrzędu.

W ostatni dzień roku (31 grubnia) na ulice Milówki wychodzą dziady (zwani również jukacami). Grupa kolędujących jukaców składa się z kilkudziesięciu kawalerów, którzy są przebrani w kolorowe stroje, a na twarzach mają maski. Warto zaznaczyć, że dziady żywieckie obchodzone są na całej Żywiecczyźnie, a stroje kolędników w każdej miejscości tego rejonu trochę się od siebie różnią.

gory milowka

gory milowka

Według tradycji, dziady chodzą po wsi i składają przechodniom noworoczne życzenia oraz robią im psikusy. Ja na przykład zostałam porwana przez niedźwiadka. Innym psikusem jest smarowanie twarzy węglem, który bardzo skutecznie nie schodzi ze skóry.

gory milowka
gory milowka

Kolędnicy również odwiedzają domy mieszkańców Milówki. Tańczą i wygłupiają się do rytmu góralskiej muzyki. Często można zobaczyć konie tańczące nad śpiącym niedźwiadkiem, który chwilę później budzi się z zimowego snu. Jest to symbol odradzającego się życia.

gory milowka

gory milowka

Stroje kolędników symbolizują siłę, zdrowie i płodność. Dlatego możecie zobaczyć takie zwierzęta i postacie jak koń, niedźwiedź, żołnierz, Żyd czy diabeł.

gory milowka

20161231-img_6945

Aby zapobiec zaniknięciu tej pięknej tradycji, na przełomie stycznia i lutego organizowany jest festiwal Godów Żywieckich. W tym roku odbędzie się 13-28 stycznia w Żywcu i gorąco zachęcam Was do wzięcia w nim udziału. Gody Żywieckie to konkurs grup kolędujących w Beskidach. W czasie festiwalu będzie można zobaczyć korowód kolędników ze wszystkich miejscowości Żywiecczyzny, posłuchać ludowej muzyki granej na żywo i zobaczyć jak strzela się z bata.

milowka gory sylwester

Osobiście, jestem zachwycona tą tradycją i chciałabym, aby więcej Polaków o niej się dowiedziało i miało szansę w niej uczestniczyć.

Napiszcie w komentarzach, co sądziciej o tego typu obrzędach.

Pozdrawiam,

Samowita.

fot. Chillout Team

Load More
Something is wrong. Response takes too long or there is JS error. Press Ctrl+Shift+J or Cmd+Shift+J on a Mac.
 • Bravo, quelle phrase…, l’idГ©e brillante
  royst

 • Zdjęcia super, ale muszę powiedzieć, że nie ma to jak zobaczyć to na żywo!! Miałam kiedyś okazję, jadąc właśnie przez Milówkę natrafić na dziady! :-);-)

  • Samowita

   Dzięki za komentarz! Cieszę się, że miałaś szansę to zobaczyć :>

 • Ania

  Wow, nie wiedziałam, że coś takiego istnieje! Super pościk! jesteś naprawdę samowita ;D

  • Samowita

   Dzięki, Ania za miły komentarz :>