5 samowitości z Florencji

Florencja była kolejnym punktem mojej włoskiej wycieczki w czasie wakacji. Zamiast tworzyć zwykłą fotorelację, jak w przypadku posta o Rzymie, postanowiłam napisać w pięciu punktach o rzeczach, które urzekły mnie w stolicy Toskanii. Może Was też przekonam do odwiedzenia tego przecudownego miejsca!

1. PONTE VECCHIO

ponte vecchio

Ponte Vecchio, inaczej nazywane Mostem Złotników, zdecydowanie jest perełką Florencji. Rozpościerają się z niego piękne widoki na Florencję i rzekę Arno. Znajdziecie tam również liczne sklepiki i butiki z pamiątkami. Brzmi bardzo komercyjnie i turystycznie? Zgadzam się. Kiczowatych pamiątek i turystów je kupujących jest tam wiele, ale urok tego miejsca w pełni to wynagradza. Jeśli jednak przytłoczy Was klimat pamiątkowego targu, polecam odwiedzić sąsiedni most. Można z niego podziwiać Ponte Vecchio w pełnej okazałości. Naprawdę robi wrażenie! I może, jak ja, wpadniecie na grupę Włochów biegnących po wypiciu piwa duszkiem.

ponte vecchio

ponte vecchio

drink and run in Florence

ponte vecchio

ponte vecchio

 

2. RAVIOLI Z NADZIENIEM GRUSZKOWYM W SOSIE SEROWYM

ravioli z nadzieniem gruszkowym

Będąc na couchsurfingu we Florencji miałam okazję poznać wiele ciekawych osób. Jedną z nich był Simone, który zaprosił mnie i moją kompankę Dorotę na ravioli i pizzę do restauracji, w której pracował. Polecił nam ravioli z nadzieniem gruszkowym w sosie serowym, tłumacząc, że jest to specjał restauracji i wielu ludzi przychodzi tam, żeby zamówić właśnie to danie. Muszę przyznać, że naprawdę się nie zawiodłam. Z ręką na sercu przyznaję–było to jedno z najlepszych dań, jakie jadłam w całym moim życiu. Oczywiście wisienką na torcie było prawdziwe włoskie piwo, Baffo D’Oro

20160710_220733

Namiary na restaurację: Tarocchi Ristorante Pizzeria
Via dei Renai 12/14r, 50125 Florencja, Włochy
Włoska nazwa dania i cena: Fagottini di pere alla crema di taleggio, 8 Euro

 

3. ARCHITEKTURA I SZTUKA

sztuka we Florencji

Florencja jest kolebką włoskiej sztuki i architektury. Znajdziecie tam dzieła wielkich artystów, takich jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł czy Giotto di Bondone. W celu zapoznania się z ich twórczością, zachęcam Was do odwiedzenia galerii Uffizi, znajdującej się przy placu della Signoria. Otwarta przestrzeń miasta również oferuje samowitą dawkę sztuki.

img_9145

Fontanna Neptuna, plac della SignoriaFontanna Neptuna, plac della Signoria

Dawid, kopia rzezby michala aniolaDawid – kopia rzeźby Michała Anioła

Perseusz z głową Meduzy, Loggia dei Lanzi, plac della SignoriaPerseusz z głową Meduzy, Loggia dei Lanzi, plac della Signoria

Herkules i centaur Giambologni, Loggia dei Lanzi, plac della SignioraHerkules i centaur Giambologni, Loggia dei Lanzi, plac della Signiora

Największe wrażenie zrobiły na mnie budowle znajdujące się na placu San Giovanni: katedra Santa Maria del Fiore o gotyckiej fasadzie i stojąca przy niej dzwonnica Giotta oraz baptysterium San Giovanni zbudowane w podobnym stylu. Ciekawostka: fasady budowli ułożone są z białego, zielonego i różowego marmuru.

katedra Santa Maria del Fiorekatedra Santa Maria del Fiore

katedra Santa Maria del Fiore

katedra Santa Maria del Fiorebaptysterium, katedra, dzwonnica

Gorąco polecam odwiedzić Piazza Michelangelo późnym wieczorem. Widok na panoramę Florencji naprawdę zapiera dech w piersiach.

Piazza Michelangelo

img_9594

 

4. OGRÓD BOTANICZNY BOBOLI

OGRÓD BOTANICZNY BOBOLI

Ogród botaniczny Boboli to dobre miejsce, żeby się wyciszyć, poczytać książkę, pospacerować, spokojnie porozmawiać albo po prostu poleniuchować. W pierwszej kolejności zwróciłam uwagę na rozmiar ogrodu. Jest on przeogromny, ma aż 11 hektarów! Znajduje się w nim również wiele rzeźb i fontann nawiązujących do czasów starożytnych. Ogród położony jest na wzgórzu Boboli, z którego zobaczyć można piękną panoramę niemalże całej Florencji.

OGRÓD BOTANICZNY BOBOLI

OGRÓD BOTANICZNY BOBOLI

OGRÓD BOTANICZNY BOBOLI

OGRÓD BOTANICZNY BOBOLI

Samowitym akcentem tego ogrodu jest rzeźba Igora Mitoraja–Polaka, który aktywnie tworzył we Francji i Włoszech aż do swojej śmierci w roku 2014. Artysta stworzył wiele rzeźb cenionych za granicą. Możecie go kojarzyć z “twarzy” (Blask Księżyca) w poznańskim Starym Browarze.

OGRÓD BOTANICZNY BOBOLI

OGRÓD BOTANICZNY BOBOLI, rzezba Mitoraja

Adres ogrodu: Piazza Pitti 1, 50125 Florencja, Włochy

 

5. LODY

wloskie lody Edoardo

Jestem pożeraczem lodów, dlatego Florencja (i ogólnie Włochy) są rajem dla mojego podniebienia. Najbardziej polecam Wam spróbować lody z sieciówek Edoardo i Venchi. Edoardo jest trochę tańsze i wydaje mi się, że ich porcje są odrobinę większe. W każdym razie, jeśli chcecie zjeść naprawdę dobre włoskie lody w sercu Toskanii to właśnie tam.

wloska kawiarnia

Luigi, mój florencki host z couchsurfingu pokazał mi obie te lodziarnie. Dzięki niemu dowiedziałam się, jak poznać, czy lody są naprawdę dobre. Jeśli widzicie lodówkę, w której lody aż wylewają się z pojemników, to znak, że są nafaszerowane niepotrzebnymi składnikami mającymi zachęcić turystów poprzez zwiększenie wizualnej atrakcyjności lodów. To samo tyczy się lodów przyozdobionych owocami lub czekoladą. Lodziarnie z takimi lodami polecam omijać szerokim łukiem. Natomiast dobre lody (czyli takie jak w Edoardo czy Venchi) zazwyczaj trzymane są pod pokrywką i nakładane są najczęściej do kubeczków. Koniecznie musicie ich spróbować! 

I co, jedziecie do Florencji? :>

(fot. Dorotek, Samowita)

Może Ci się również spodobać